DUYURULAR - ETKİNLİKLERİletişim Formu
Web İletişim Formu  
Formu doldurduktan sonra ilgili birimimiz en yakın zamanda iletinizi cevaplayacaktır. ..

 
Firma:

E-mail:

Mesaj:

             
 
 
DUYURULAR - ETKİNLİKLER
Ara  

                

  IMKON: SEKTÖR DURUR

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüge giren ve konuttan alinacak olan KDV'yi düzenleyen kanuna bir tepki de IMKON’dan geldi. IMKON Genel Sekreteri Alaattin Çakir,  çikarilan yasa ile yaptigi açiklamasinda; bu uygulamadan geri dönülmedigi takdirde, sektörün duracagini ve bu durumun ekonomiye ve istihdama dogrudan yansiyacagini söyledi.

     
 Kategori : Basin  -  09.01.2013

Devamını oku

  KAYMAKAM DOGAN’A MÜTBIR’DEN TESEKKÜR…

Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir ve yönetim kurulu üyeleri tarafindan Alanya Kaymakami Hulusi Dogan'a plaket verildi. MÜTBIR binasinda gerçeklesen ziyarette Çakir, Dogan'i yapmis oldugu çalismalarindan dolayi tebrik ederek yeni görev yerinde basarilar diledi.


Ziyaret sirasinda konusma yapan Dogan,  Alanya'daki müteahhitleri bir çati altinda toplayan sivil toplum örgütü olan MÜTBIR'in güzel ve yerinde  bir olusum oldugunu belirtti. Alanya'da turizm birinci derecede önemli bir sektör oldugunu ancak, turizmin yaninda tarim ve insaatinda önemli oldugunu ifade eden Dogan,'' Tarim ve insaatin böylesine bir sektörde beraberlikleri var. Bununla ilgili kuruluslar, dernekler ve vakiflar var. Çesitli kuruluslarda müteahhitlerimiz vardi ama müteahhitlerimiz adina  bir kurulusumuzun olmamasi geç kalinmis bir durumdu. Alanya buna gecikmisti. Bu birlikteligi saglayan sizden önceki arkadaslara ve sizlere tesekkür ediyorum. ''dedi. 


''MÜTEKABILIYET YASASIYLA INSAAT SEKTÖRÜ IVME KAZANACAK''


Mütekabiliyet yasasi Türkiye'de ki insaat sektörü için çok çok önemli oldugunu vurgulayan Dogan, '' Eskiden gayrimenkullerin satiminda belirli ülkelere sinirlamalar, yasaklamalar vardi ama simdi yasaklamalar ve sinirlamalar aza indirildi ve bu çerçevede insaat sektörü yenilendi. Geçmis yillardaki ivmesini kazanacagini düsünüyoruz. Insaat sektörünün birkaç yildir durgun olmasi sikintilara vesile oldu ama bana göre iyi oldu. Sorumsuz ve sorunlu insaat firmalari çikti. Sözlerini yerine getiremeyen müteahhitlerimiz oldu. Berberi, kasabi, manavi herkes kendini müteahhit saniyor. Güvenilir olmasi insaat mühendisi olmasi gerekir. Isini iyi yapabilmesi görevini bilmesi gerek. Mahmutlar Belediye Baskani olarak da çok basarili hizmetleriniz oldu. Hepsini kutluyorum. Kurumsal anlasmazliklarimiz oldu ama kisisel dostlugumuz oldu. Müteahhitler Birligi yönetim kurulunu tebrik ediyorum. Ve bu sekilde size veda ediyorum" dedi. 

     
 Kategori : Basin  -  30.08.2012

Devamını oku

  MÜTBIR’IN GÖZÜ KULAGI ANKARA’DA

Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir ve yönetim kurulu üyeleri, dün AK Parti Ilçe Teskilati’ni ziyaret ederek, son günlerde kamuoyunu fazlasiyla mesgul eden Mütekabiliyet Yasasi hakkinda bilgiler verdi.


Kendilerinin her ne kadar bu faaliyetleri Ankara'da ilgili makamlara iletse de Alanya'daki siyasi partilere de bu konuyu anlatma ihtiyaci hissettiklerini belirten Çakir, “Son günlerde Alanya'da turizmin yani sira insaat sektörü de ilk siralarda gelmektedir” dedi. 


“GÖZÜMÜZ BAKANLAR KURULU’NDA”


Yabanciya mülk satisi konusunda iki yildir büyük bir sikinti yasadiklarini dile getiren Çakir, “En son 3 Mayis 2012’de mütekabiliyet sartinin kaldirilmasi ve Tapu Kadastro Kanunu’nda yapilan degisikliklerle bu sorun ortadan kaldirilmisti. Bu yasa 18 Mayis 2012’de yürürlüge girdi ve uygulanmaya basladi. Ancak yasanin hangi ülkelere uygulanacagi ile ilgili herhangi bir liste elimizde olmadigi için sikintili bir süreç yasadik. Karsiliksiz satis yapilan ülkelerin listesi açiklanincaya kadar bekleyecegiz, bunu belirleme yetkisi de Bakanlar Kurulu’na ait. Bakanlar Kurulu’nun alacagi karar ile bu liste ortaya konulacaktir” diye konustu.


“LISTENIN ÇIKMASINI BEKLIYORUZ”


Tapu dairesinde satis islemlerinin durmasi yüzünden müteahhitlerin zor duruma düstüklerini ifade eden Çakir, “Bize Antalya'dan , Ege bölgesinden, hatta Istanbul’dan bile alim satim için yogun talep var. Bu talepler dogrultusunda biz de ilgili makamlara sektörümüzün içinde bulundugu sorunlari ilettik. Son bir haftadir temaslarimiz çok yogun bir sekilde sürüyor. En son Antalya Milletvekili Sayin Mevlüt Çavusoglu’nun bu konuyla ilgili bazi girisimleri oldugunu basindan ögrendik. Umuyoruz ki müteahhitlerimizin en büyük talebi olan hangi ülke vatandaslarina satis yapilacagini gösteren liste bir an önce yayinlanir ve bu sorun ortadan kalkar” dedi. 


 

     
 Kategori : Basin  -  27.07.2012

Devamını oku

  “IHTIMALLERLE, TICARI FAALIYETLER DURDURULAMAZ”

Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, 15 Mayis -15 Ekim tarihleri arasinda yerlesim alanlari ve turistik yörelerde sürdürülen insaat faaliyetlerinin ses, görüntü ve çevre kirliligine neden oldugu gerekçesi ile uygulanan insaat yasaginin, telafisi güç zararlar verdigini söyledi. 


Alanya için önemli olan insaat ve turizm sektörleri birbirinin ayrilmaz parçalari oldugunu vurgulayan Çakir, turizm sektörünün de insaat sektörünün de saglikli ve dinamik olarak ayakta kalmasi hepimizin hedefi iken, ekonomik hayatin ve insaat tekniginin gerçeklerinden uzak hazirlanan bu genelge sektörümüze telafisi güç zararlar vermektedir, dedi.


Çakir yaptigi açiklamasinda; “Kültür ve Turizm Bakanligi’nin her yil yayinladigi turizm bölgelerinde insaat faaliyetlerinin durdurulmasi konusunu içeren genelge, uygulamadan dogan keyfiyet sebebi ile, sektörde büyük magduriyetler dogurmaktadir.


Kültür ve Turizm Bakanligi tarafindan her yil yayinlanan genelge ile ülkemizde turizm faaliyetlerinin yogun olarak yasandigi bölgelerde 15 Mayis – 15 Ekim tarihleri arasinda sürdürülen insaat faaliyetlerini ses, görüntü ve çevre kirliligine neden oldugu gerekçesi ile bu tarihler arasinda insaat faaliyetlerinin durdurulmasi, yerel yönetimlere teblig edilmektedir.


Insaat yasagi denince; bunun içerisinde konut insaatlari ile birlikte otel insaatlari da olmak üzere devletin ve belediyelerin sürdürdügü insaat faaliyetleri de ayni genelge ile durdurulmasi istenmektedir.


Biz sektör üyeleri olarak; imar kanunundan tutun da devletin ve belediyelerin çikardigi yasa ve yönetmeliklere uygun hareket ederek, faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Bölgemizdeki turizm alanlarinin ve faaliyetlerinin farkindayiz. Ses, gürültü ve görüntü noktasinda uyulmasi gereken hassasiyetin gösterilmesinde turizmcilerle ve sehirde yasayan herkes ile hemfikiriz. Ancak; yönetmeligin uygulanmasi noktasinda beldelerin ayri ayri ve farkli sekillerde uygulama yapmasi ve bazi belediyelerin keyfiyete varan uygulamalari sektörü ve müteahhitlerimizi olumsuz etkilemektedir.


Genelgenin içerigi ve hedefledigi nokta bellidir. Sorumlu yöneticiler, genelgeyi genelgenin hedefleri dogrultusundan sapmadan uygulamalidir. Genel yasakçi bir zihniyet ile uygulama yapildigi takdirde; sektörümüzün 6 ay boyunca tamamen durmasi ile birlikte bir o kadar da maddi ve manevi zararlarin yaninda bu sektörde çalisan binlerce emekçimizin de issiz kalacagi açiktir.


Binlerce insanin issiz kalmasi ile birlikte 6 ay boyunca, bu emekçilerimizin evlerine para girmeyecektir. Bu insanlarin ödenecek taksitleri, okuyan çocuklari, geçindirmeleri gereken evleri, hastalari ve çesitli ekonomik sorunlari vardir. Bu genelge, hayatin gerçeklerinden uzak bir zihniyet ile hazirlanmis ve uygulanmaktadir.


Diger taraftan, sektörün uygulamakta oldugu projelerde teknik olarak insaatlarin durdurulmasi da mümkün degildir. Zira, betonarme ve kalip imalati sirasinda her kalibin 15 gün ile 21 gün arasinda bir üst kata oldugu gibi tasimak gibi bir teknik zorunluluk vardir. Ta ki; bu zorunluluk betonarme imalati devam ettigi sürece devam edecektir. Örnegin; 5. kattaki bir insaatin yeni dökülmüs betonu 15 mayis’tan bir gün önceye rastlamis ise; 15 mayista insaat yasagi basladigina göre, 3 gün önce beton dökülen katin kalibinin sökülmesi gerektigi halde, bu kalibi söken müteahhit insaat yasagi genelgesine uymamis olacaktir. Kalibini söküp tekrar yeni bir beton tabliye için bir üst kata tasimaz ise telafisi güç zararlarla karsi karsiya kalacaktir.


Kültür ve Turizm Bakanligi tarafindan yayinlanan insaat yasagi genelgesinin fiiliyatta uygulanmasi son derece sikintili görünmektedir. Bu uygulama ayni zamanda ticari faaliyetin durdurulmasi anlamina da gelmektedir. Uygulamanin amacina hizmet etmesi için, sektör olarak bizim önerimiz; bir tespit komisyonu olusturulmasi ve olusturulacak komisyon ile her parselin ve her projenin yerinde incelenmek sureti ile insaata devam edip edemeyeceginin kararinin verilmesidir. Turizm alani tespiti ve turistik tesislere yakinlik mesafesi, ses ve görüntü kirliligi tespiti yerinde yapilmali ve karar verilmelidir. Genelgenin uygulama esaslari, keyfiyete birakilmamalidir. 

     
 Kategori : Basin  -  15.05.2012

Devamını oku

  INSAAT YASAGI 300 SEKTÖRÜ DURDURUYOR

MÜTBIR Baskani Alaattin Çakir, 15 Mayis tarihinde baslayacak olan insaat yasaginin sektörü vuracagini söyledi.


Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Yönetim Kurulu, Alanya Müteahhitler Birligi’ni (MÜTBIR) ziyarette bulundu. Yapilan ziyarette 18 Mayis tarihinde düzenlenecek olan Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Balosu hakkinda MÜTBIR yönetimine bilgiler verildi. Ayni zamanda ziyarette insaat sektörü hakkinda son gelismeler ve yasanan sorunlar görüsüldü.


Ziyarette konusan Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili, MÜTBIR Yönetim Kurulu Baskani Alaattin Çakir, mütekabiliyetin kaldirilmasiyla ilgili yasanin çikarilmasini çok önemsediklerini söyleyerek, “Bu yasa içerisinde bizi en çok ilgilendiren konut satisiyla ilgili olan karsilik aranmamasi kismiydi. Istedigimiz gibi de oldu. Önümüzdeki süreçte 15-20 gün müteahhitlerimizi dinleyecegiz. Müteahhitlerimiz, hangi ülkelerin bu yasa kapsamina dahil olmasini istiyorlarsa bize bildirecekler. Bizler de aldigimiz bildirimler dogrultusunda bir rapor hazirlayacagiz ve Basbakanliga sunacagiz” dedi.


‘PROJENIN YAPIMCISI OLMAK ISTERIZ’


Ankara’da, hükümetin düzenlemis oldugu Kentsel Dönüsüm Projesi toplantisi hakkinda bilgi veren Çakir, “Bu projenin neresinde oldugumuz bizlere soruldu. Bizler de ‘isimiz geregi bu projenin yapimcisi olmak isteriz’ dedik. Ayrica olusacak imar planlarinda görüs de bildirmek istedigimizi ilettik. Bu anlamda olumlu yanitlar aldik. Bir sehrin gelecegini planlarken isin içerisinde olan kurumlarin fikirlerinin alinmasi daha saglikli yapilasmaya imkan saglayacaktir” dedi.


’20-25 BIN ÇALISAN ISSIZ KALIYOR’


15 Mayis tarihinde baslayacak olan insaat yasagi ile birlikte çalismalari tamamen duracagini belirten Çakir, “Bu durum bizleri büyük sikintiya sokmaktadir. Insaat yasaginin dogrulugu tabi ki de tartisilmaz fakat uygulama konusunda sikintilar oldugunu düsünüyoruz. Bir otele yüz metre yakin olan insaat yasak sebebiyle durdurulurken, 1,5 kilometre ileride olan turizm bölgesi disinda oldugunu düsündügümüz insaatlar da durduruluyor. Bu yasaklamayla gürültünün önlenmesi mi amaçlaniyor, insaat faaliyetlerinin durdurulmasi mi amaçlaniyor, görüntü kirliliginin ortadan kaldirilmasi mi amaçlaniyor? Bu düzenlemelerin insaat sektörünü magdur etmeden yapilmasi gerekiyor. Bu anlamda sikintilarimizin net olarak kamuoyunda algilanmasini istiyoruz. Maksadimiz ses ve görüntü kirliligi olusturmak kesinlikle degil.


Alti ay boyunca süren bu insaat yasagi 20 -25 bin civarinda çalisani da ayni zamanda issiz birakmaktadir. Kamyoncusu, kepçecisi, isçisi, tedarikçisi herkes duruyor. Insaata bagli olan 300 sektör de ayni zamanda 6 aylik uykuya yatiyor. Çok büyük bir is gücü kaybi meydana geliyor” dedi.


'IKI TARAFI KESKIN BIÇAK'


Ziyarette konusan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Baskan Yardimcisi, AGC Baskani Mehmet Ali Dim ise, “Alanya’nin vazgeçilmez sektörlerinden birisi insaat sektörüdür. Alanya’nin bir turizm sehri oldugunu da kabul etmemiz lazim. Insaat yasaginin, her iki tarafi keskin biçak olan bir konu oldugunu düsünüyorum. Çok hassas olan bu konuda da yasaklama yerine düzenleme olmasi gerektigi önem kazaniyor. Yapilacak olan düzenlemeler de kimsenin çikarina yontulmayacak sekilde planlanmalidir. Mülki idare amirlerine bu konularda çok is düsmektedir” dedi.

     
 Kategori : Basin  -  12.05.2012

Devamını oku

 

                      |  Duyurular  |  Basın Haberleri  |  Etkinlikler  |   

 

 


Tüm hakları saklıdır 2008 ©
Alanya Müteahhitler Briliği


Saray Mh. Hacikadirler Sk. 
Tapu-Kadostro yanı
07400 - Alanya / Antalya


Tel.: +90 242 522 09 00
Fax: +90 242 522 09 01
E-mail: bilgi@mutbir.com