DUYURULAR - ETKİNLİKLERİletişim Formu
Web İletişim Formu  
Formu doldurduktan sonra ilgili birimimiz en yakın zamanda iletinizi cevaplayacaktır. ..

 
Firma:

E-mail:

Mesaj:

             
 
 
DUYURULAR - ETKİNLİKLER
Ara  

                

  15 BIN KONUT KISA SÜREDE SATILIR

Yabanciya mülk satisini, insaat ve emlak sektörünün talepleri dogrultusunda düzenleyen yasa tasarisinin TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesinin sevinci yasaniyor. Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, Cumhurbaskani Gül'ün onayini beklediklerini belirterek "Bu yasa sektörün bekledigi yasaydi. Simdi son onayi ve satis yapabilecegimiz ülkelerin belirlenmesini bekliyoruz. Bu yasayla, Alanya ekonomisinin umulanin üzerinde canlanmasini bekliyoruz" dedi.


Alanya Emlak Komisyonculari Dernegi Baskani Kerim Baliktay ise söyle konustu: Bu yasa, Alanya'nin çehresini degistirecek. Arap ülkeleri, Iran, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerden yogun talep vardi ancak satis yapamiyorduk. Artik bu talepleri karsilayabilecegiz. Böylelikle Alanya'da kis turizmi de büyüyecek. Artik mülk satisinda, Akdeniz ülkelerinin popüler sehirleriyle yarisabilecegiz. Satilmayi bekleyen 15 bin konutun da kisa sürede tükenmesini bekliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda Mütekabiliyet Yasasi'nin onaylamasiyla gözler, Cumhurbaskani Abdullah Gül'ün onayina çevrildi. 


Mütekabiliyet Yasasi’nin, TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi Alanya'da büyük sevinç yaratti. Konuyla ilgili konusan Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, Mütekabiliyet Yasasi'nin Cumhurbaskani Abdullah Gül'ün onaylamasi sonrasinda yasalasacagini söyledi. Çakir, "Bu yasa sektörün bekledigi bir yasaydi. Bu yasayla birlikte asil önemli olan sektörün bekledigi mülk satisinin hangi ülkelere yapilabilecegini gösteren listenin yayimlanmasi" dedi. 


Alanya Emlak Komisyonculari Dernegi Baskani Kerim Baliktay ise, "Mütekabiliyet Yasasi'nin geçmesiyle birlikte Alanya'nin çehresinin degismesiyle ilgili çok büyük umutlarimiz var. Arap ülkeleri, Iran, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelere karsiliklilik ilkesi olmadigindan satis yapamiyorduk. Bu ülkelerle ilgili taleplerimiz var. Bunun yaninda mülk satisi Alanya'da kis turizmine çok büyük katki yapacak. Mütekabiliyet Yasasi'nin geçmesinden sonra mülk satisinda Akdeniz ülkeleriyle yarisabilecek duruma gelecegiz. Artik Alanya'nin insaat ve emlak turizmi farkli bir boyut kazanacak. Bunun yaninda ülkeye de çok büyük bir döviz girdisi gelecegine inaniyoruz. 15 bin civarinda satilmayi bekleyen konutumuz var. Ama bu isi bilinçli, bilgili sekilde yapmak gerekiyor. Biz merdivenalti emlakçilari istemiyoruz. Bu konuda gerekli önlemlerin alinmasi gerekiyor. Bu isi profesyonel insanlarin yapmasi gerektigini düsünüyoruz. Biz burada gayrimenkul satacagiz. Buradan gayrimenkul almak isteyen insanlar bütün sezon evlerinde oturmak istiyor. Mevcut yasaya göre, bir yabancinin ülkemizde oturabilmesi için 3 ay ülkemizde, 3 ay da kendi ülkesine dönüs yaparak orada oturmasi gerekiyor. Bu insaat sektörünü olumsuz etkileyecek. Biz bu kanunun düzeltilmesini istiyoruz" diye konustu.


     
 Kategori : Basin  -  05.05.2012

Devamını oku

  MÜTEKABILIYET YASA TASARISI, TBMM GENEL KURULUNDAN GEÇTI

Insaat ve emlak sektörünün heyecanla bekledigi mütekabiliyet yasa tasarisi, TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Yabanciya mülk satisini düzenleyen tasari dün 34 “Ret” oyuna karsin, 230 “Kabul” oyuyla geçti. Arap ve Körfez ülkeleri ile Türki cumhuriyetlerin vatandaslari da dahil dünya ülkelerine mülk satisinin önünü açan yasanin çikisi, Alanya’da insaat ve emlak sektörü temsilcilerini sevince bogdu. 


UMUTLARIMIZ BOSA ÇIKMADI 


Alanya Müteahhitler Birligi Baskani Alaattin Çakir, “Sektörümüzün umutlari bosa çikmadi, hükümetimize tesekkür ederiz. Alanya’ya ve insaat sektörümüze hayirli olsun. Artik, yabanciya mülk satisinda karsiliklilik ilkesi aranmayacak. Artik, yasanin geçerli olacagi tarihi bekliyoruz.”dedi. 


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, yabancilara mülk satisini düzenleyen Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu’nda degisiklik yapilmasina iliskin kanun tasarisi kabul edildi. 


Kabul edilen maddelere göre; ülke menfaatlerinin gerektirdigi hallerde, Bakanlar Kurulu’nca belirlenen ülkelerin vatandasi olan yabanci uyruklu kisiler, Türkiye’de tasinmaz ve sinirli ayni haklarin toplam alani, ilçe yüzölçümünün yüzde 10’unu, ülke genelinde ise kisi basina 30 hektari geçemeyecek. Bakanlar Kurulu, 30 hektari iki katina çikarabilecek. Yabanci ülkelerdeki ticaret sirketleri, ancak özel kanun hükümleri çerçevesinde tasinmaz ve sinirli ayni hak elde edebilecek. Yabancilar ile yabanci ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarina göre kurulan ticari sirketler disindakiler, Türkiye’de tasinmaz edinemeyecek ve lehlerine sinirli ayni hak tesis edilemeyecek. 


Bakanlar Kurulu, yabancilar ile kendi ülkelerindeki kanunlara göre kurulan yabanci ticaret sirketlerinin tasinmaz ve ayni hak edinebilecekleri yerleri ülke, kisi, cografi bölge, süre, sayi, tür, nitelik, yüzölçüm ve miktar olarak belirleyebilecek, sinirlandirabilecek, yasaklayabilecek. Bakanlik, onaylanan projeyi tasinmazin bulundugu tapu müdürlügüne gönderecek ve projenin süresi içinde gerçeklesip gerçeklesmedigini takip edecek. 


Askeri yasak bölgeler, askeri güvenlik bölgeleri ile stratejik bölgelere ait harita ve koordinat degerleri, kanunun yürürlük tarihinden itibaren en geç bir yil içinde Milli Savunma Bakanligi’nca özel güvenlik bölgeleri ise Içisleri Bakanligi’nca ayni sürede Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügü’nün bagli oldugu bakanliga verilecek. Bakanlar Kurulu, ülke menfaatlerinin gerektirdigi hallerde, yabanci uyruklu kisiler ile kendi ülkelerinin kanunlarina göre kurulan ticaret sirketlerinin tasinmaz ve sinirli ayni hak edinimini, ülke, yer, zaman ve miktar bakimindan kismen veya tamamen durdurabilecek, sinirlandirabilecek ve yasaklayabilecek. Yabanci uyruklu gerçek kisiler, tüzel kisiler ve uluslar arasi kuruluslarin yüzde 50 veya daha fazla oranda hissesine sahip olduklari Türkiye’de kurulu sirketler, ana sözlesmelerinde belirtilen faaliyet konularini yürütmek üzere tasinmaz mülkiyeti veya sinirli ayni hak edinebilecek ve kullanabilecek.


Yabanci kisiler, yabanci ülkelerin kanunlarina göre kurulmus tüzel kisiler, yöneticilerin çogu yabanci olan Türkiye’de kurulu sirketler tasinmaz alabilecek. Yabanci sirketlerin askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgeleri kanunu hükümleri sakli kalmak kaydiyla askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde tasinmaz mülkiyeti edinimleri Genel Kurmay Baskanligi’nin ya da yetkilendirecegi komutanliklarin, özel güvenlik bölgelerindeki tasinmaz mülkiyeti edinimleri ise tasinmazin bulundugu yerdeki valiligin iznine tabi olacak. Bankalarin, kredi olarak sayilan islemler nedeni ile veya alacaklarini tahsili amaci ile iktisap ettikleri mülkiyet edinimlerinde, özel kanunlara göre belli sürede elden çikarma zorunlulugunun devam etmesi kaydiyla bu düzenleme kapsamindaki hükümler uygulanmayacak. Valilikler, tasinmazlarin kullanimini tapu kayitlarindan belirli araliklarla izleyecek. 


Tapu müdürlükleri, kisinin ölümünden sonra 2 yil içinde tapu siciline miras intikali gerçeklestirilmezse, mirasçilik belgesi düzenlemesi için yargiya basvuracak. Müdürlük, belgeye göre tapu sicil kayitlarini tescil ederek güncellestirecek.   

     
 Kategori : Basin  -  04.05.2012

Devamını oku

  HABOGLU, MÜTEAHHITLERDEN ÖZÜR DILEDI

 Yeni Alanya Gazetesi köse yazarlarindan Ismail Haboglu, müteahhitler 26 Nisan 2012 tarihinde yayinlanan yazisinda, müteahhitler ile ilegili söyledigi sözler için, 1 Mayis 2012 tarihli köse yasinda müteahhitlerden özür diledi. Haboglu yazisinda sunlari yazdi:

26 Nisan 2012 tarihinde yayimlanan, “Alanya binalarinin çatilari” adli yazimla ilgili olarak; bazi müteahhitlerimizden sitem yüklü telefonlar aldigimi, bu telefonlardan birinin de ALTSO Baskanimiz Kerim Aydogan kardesimden oldugunu belirtmis, aramizda geçen telefon görüsmesinin özetini aktarmistim.


Sayin Aydogan’la telefon görüsmem sonrasi, anilan yazimi söyle bir taradim; gerçekten de maksadini asan, daha da önemlisi benim kisiligime de yakismayan “ar namus, çalip, çirpma” gibi talihsiz sözcükler kullanmisim.


Daha da önemli bir yanlis yapmis, olayi genellemisim.


Yani?


Yani, gönül dilim, akil dilimin önüne geçmis.


***


Bugün de MÜTBIR Baskani Alaattin Çakir’dan ayni konuda bir tepki yazisi aldim.


Tepki yazisi ile ilgili olarak, Sayin Çakir’la bulusup, karsilikli fikir alisverisinde bulunduk.


Sayin Çakir, baskani oldugu sektörle ile ilgili detayli bilgiler verdi, üyelerine sahip çikti.


Saygi duyuyorum.


Sayin Çakir’in verdigi bilgiler isiginda da müteahhitlerimizden özür diliyorum.


***


MÜTBIR Baskani Sayin Çakir’in açiklamalari asagidaki gibidir.


***


Yeni Alanya Gazetesi köse yazari Ismail Haboglu’nun 26 Nisan 2012 tarihli yazisini, sektör olarak kabullenmemiz mümkün degildir.


Sayin Haboglu’nun, “Alanya Binalarinin Çatilari” baslikli yazisinda müteahhitler için; “Sag olsunlar; yüklenici firmalarin hiçbirinde, ar namus diye bir sey kalmadi zaten. Her tür ortamda, her tür malzemeden, çalip, çirpmayi, marifet sanir oldular. Neden yüklenici firmalari, gerektigi gibi denetlemiyor, basibos birakiyorsunuz?... Alanya’da müteahhitlik hizmetleri, son derece ilkel, kötü ve denetimsiz. Her sey uydur kaydir, her sey yalap salap…” seklindeki açiklamalari talihsiz açiklamalardir..


Söz konusu yazida yer alan iddialar, tamamen asilsiz olup, sahsin kendisi tarafindan kurgulanmis iddialardir. Zira, ilgili sahsin çürümüs ve köhnelesmis iddia zihniyeti, Türkiye’nin 2012 zihniyeti ile bagdasmamaktadir.


Sektörümüz, sahsin ortaya attigi iddialarin tam aksine son derece sorumlu, bilinçli, ilgili yasalara ve kanunlara bagli ve ayni yasa ve kanunlar tarafindan denetlenen, Avrupa standartlarinda imalat yapan ve yüklenici olarak insan unsurunu hiçbir zaman unutmayan bir anlayisla çalismaktadir.


Ülkemizde ve bölgemizdeki müteahhitlik sektörü, tüm dünya tarafindan, izlenmekte, bilinmekte ve takdir edilmektedir. Türkiye müteahhitlik sektörü, tüm dünyada Çin’den sonra 2.sirada yer almaktadir. Alanya’da hizmet üreten müteahhitlik sektörü de, bu pota içerisinde en ön siralarda yer almaktadir. Bölgemizde yapilan insaatlar, siteler ve imalatlar bölgemize önemli deger katmaktadir. Müteahhitlerimiz tarafindan yapilan projeler, bölge cazibesinin en önemli yasamsal ve ticari unsuru durumundadir.


Binlerce insanin ekmek yedigi, hizmet ettigi ve hizmet aldigi bu sektöre ve üyelerine, genel kanaat yürüterek yazdigi ahlak ve terbiye sinirlarini asan bu iftira ve hakaret içerikli bu yazisi sebebiyle, Ismail Haboglu isimli bu sahsi, müteahhitlerimiz adina kiniyoruz.


Mesleklerini bin bir türlü güçlükler içerisinde sürdüren müteahhitlerimize, kendisinin yasadigini iddia ettigi münferit bir sorundan dolayi agza alinmayacak sözler sarf etmesi ne ilgili sahsin ne de baska bir kimsenin haddi degildir.


 

     
 Kategori : Basin  -  01.05.2012

Devamını oku

  ÇAKIR'DAN ÜÇ UYARI

Gazipasa Havaalani'na Boeing 737-800 tipi uçagin inmesinden sonra bölgede yatirimin canlanacagina dikkat çeken MÜTBIR Baskani Çakir, ortaya çikacak ekonomik göstergelere yerel yöneticilerin ayak uydurmasi uyarisinda bulundu.


Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, Gazipasa Havaalani'na inis yapan Boeing 737-800 tipi uçagin bölgemiz için çok önemli oldugunu söyleyerek yerel yönetimlere ve yatirimcilara önmli uyarilarda bulundu. Çakir, Alanya Postasi'na yaptigi açiklamasinda, "Uçagin havaalina inmesi Alanya için hayirli olsun. Alanya'da bunun için mutlu olmayan kesim kalmadi diye düsünüyorum. Havaalaninin uluslararasi uçuslara açilacagina olan inancim en basinda neyse, bu inancimi 4 Nisan Çarsamba gününe kadar devam ettirdim. Bunu da zaten daha önce defalarca kamuoyuna açiklamistim. Çarsamba ünü de bu inancimin hakli gururunu yasadim.


BEKLENTILER CEVAP BULDU

Alanya'nin ve Alanya ticari hayatina yön veren sektörlerin siyaseten ve siyasetçiden beklentileri cevap bulmustur. Artik bu saatten sonra dünü konusmak yerine Alanya ve bölgemizin gelecegine hizla yön verilmelidir. 


ACIL ÖNCELIKLER

En basta Alanya'nin il yapilmasi, Akdag Kayak Merkezi Projesi ve Alanya'da hiç kimsenin konusmadigi, Alanya ve bölgenin birinci öncelikli ihtiyaci olan ve eksikligi turizm sektörü için risk olusturan Kati Atik Bertaraf Tesisi bir an önce yapilmalidir.


Alanya'nin siyasi iradesi ve ekonominin dinamikleri, ilçemizin talebi olan özlemlerini karsilayacak yeterliktedir. Alanya'nin havaalani konusunda gösterdigi birlik ve gayret bundan sonrada devam etmelidir.


MÜSTERI MEMNUNIYETI

Havaalani projesinin tam tesekküllü hayata geçirilmesi, Alanya'nin sosyal ve ekonomik yapisi için en önemli bir milattir. Bununla birlikte konut ve turizm sektöründe kazanimlarimiz ve mevcut müsteri portfeyimiz önemle artacagindan bu portfeyin degerlendirilmesinde asgari hassasiyetler ortaya konulmalidir.


YEREL YÖNETICILERE HIZMET UYARISI


Yerel yöneticilerimizinde havaalaninin açilmasiyla ilgili ortaya çikan ekonomik göstergelere hizla ayak uydurmasi gerektigi, yatirimcilarin bölgeye getirdigi müsteri memnuniyetini hizla yerine getirilmelidir" dedi. 

     
 Kategori : Basin  -  06.04.2012

Devamını oku

  YINE CHP ENGEL

CHP, 250 alt sektörün üretim yaptigi insaat sektörünün merakla bekledigi Mütekabiliyet Yasasi’na karsi çikti. CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Alanya'yi da yakindan ilgilendiren, yabancilara yilda 10 milyar dolarlik konut satisinin önünü açacak olan yasanin çikmasi halinde iptali için Anayasa Mahkemesi’ne basvuracaklarini söyledi.

 'BU DURUM ANAYASA'YA AYKIRIDIR'


KILIÇDAROGLU "Bu yasa, bize tapu vermeyen ülkelerin tapu almalarini saglayacaksa istemiyoruz. Yabancilarin Türkiye’den gayrimenkul edinmesinde karsilikliligin kaldirilmasi Anayasa'ya aykiridir. Bu durumda Anayasa Mahkemesi’ne basvuracagiz" diye konustu.


TIMFED Genel Baskan Vekili ve MÜTBIR Baskani Alaattin Çakir ise CHP'ye su çagrida bulundu: 


'KILIÇDAROGLU'NA YASAYI ANLATIRIZ'
DAHA önce de Anayasa Mahkemesi'ne basvurarak yabanciya mülk satisina iki kez engel olan CHP'ye çagrimiz var. CHP, yasal düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne sunmadan önce iyice incelemesi gerekiyor. TIMFED olarak CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu'na yasal düzenlemenin neleri içerdigini, Türkiye'ye hangi menfaatleri saglayacagini anlatmaya haziriz.


CUMHURIYET Halk Partisi Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, insaat ve emlak sektörünü yakindan ilgilendiren yabanciya konut satisinin önünü açacak mütekabiliyet (Karsiliklilik) sartinin kaldirilmasina iliskin yasal düzenlemeye itiraz ederek, Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini açikladi. 


CHP, 250 alt sektörün üretim yaptigi insaat sektörünün merakla bekledigi Mütekabiliyet Yasasi’na karsi çikti. Kiliçdaroglu, yabancilara yilda 10 milyar dolarlik konut satisinin önünü açacak olan yasanin çikmasi halinde iptali için Anayasa Mahkemesi’ne basvuracaklarini söyledi. Kiliçdaroglu "Bu yasa, bize tapu vermeyen ülkelerin tapu almalarini saglayacaksa istemiyoruz. Yabancilarin Türkiye’den gayrimenkul edinmesinde karsilikliligin kaldirilmasi Anayasa'ya aykiridir. Bu durumda Anayasa Mahkemesi’ne basvuracagiz" diye konustu. 


'YASAYI IYICE INCELESINLER'


AKP hükümetinin, sektör temsilcilerinin talepleri dogrultusunda yabanciya mülk satisi konusunda gerekli yasal düzenlemeleri yaptigini söyleyen Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, CHP'nin daha önce de Anayasa Mahkemesi'ne basvurarak yabanciya mülk satisina iki kez engel oldugunu hatirlatti. Sektörün yeni yasal düzenlemeyi dört gözle bekledigini dile getiren Çakir, "Muhalefetin yasal düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne sunmadan önce iyice incelemesi gerekiyor. Yasa, sektörün yabanciya mülk satisi talebini karsilayacak sekilde düzenlenmistir. 


TIMFED olarak muhalefet arzu ederse, CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu'na yasal düzenlemenin neleri içerdigini, Türkiye'ye hangi menfaatleri saglayacagini anlatabiliriz" dedi.


'INSAAT SEKTÖRÜ ÖLÜR'


Alanya Emlak Komisyonculari Dernegi (ALEKOD) Baskani Kerim Baliktay ise, sektörün Mütekabiliyet Yasasi'ni dört gözle bekledigini belirterek "Dünyada, her ülkeye karsiliklilik ilkesi aramadan gayrimenkul satisi yapan ülkeler var. Ispanya bunlardan bir tanesi. Bu ülkeler gayrimenkul turizminden ciddi paralar kazaniyor. Bu tür engellemeler nedeniyle Türkiye, gayrimenkul turizminden çok az pay aliyor. Bölgemize turist gelsin elbette ama bir turist 200-300 Euro ile geliyor Alanya'ya. Ama gayrimenkul turizmine gelen turist binlerce Euro ile geliyor. Gayrimenkul turizminde Türkiye'nin önünün açilmasi için bu yasanin kabul edilmesi sart. Yasa çikarilirken AKP, CHP ve MHP temsilcileri ortak bir paydada birlessin ki daha sonra kimse yasanin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitmesin. CHP, daha önce iki kez Anayasa Mahkemesi'ne basvurarak Yabanciya Mülk Satisi Yasasi'nin iptaline neden oldu. Yasayi yine iptal ettirirse bu kez sapa otururuz. Gerekirse 6 ay, 1 yil hükümet ve muhalefet bu yasayi tartissin ama yasa TBMM'den geçtikten sonra iptal edilmesin. Üçüncü kez iptalle karsilasirsak, Türkiye'de insaat sektörü ölür" dedi. 


YILLIK 10 MILYAR DOLARLIK SATIS 


Kiliçdaroglu’nun iptal edilmesi için dava açacaklarini söyledigi Mütekabiliyet Yasasi, uzun süredir Meclis gündeminde. Türk vatandaslarina konut aliminda tapu vermeyen Suudi Arabistan, Dubai, Iran, Umman ve Kazakistan gibi ülkelerin vatandaslarina, mütekabiliyet ilkesi nedeniyle Türkiye’de konut alimi durumunda tapu verilmiyor. Hükümet, Mütekabiliyet Yasasi’yla konut almak için kapida bekleyen yabancilarin önünü açmaya çalisiyor. Uzmanlar, yabancilara yilda 10 milyar dolarlik konut satisinin önünü açacagi belirtilen yasanin çikmasiyla binlerce yeni is olanagi yaratilacagini ve cari açik sikintisi bitecegini belirtiyorlar. 

     
 Kategori : Basin  -  26.03.2012

Devamını oku

 

                      |  Duyurular  |  Basın Haberleri  |  Etkinlikler  |   

 

 


Tüm hakları saklıdır 2008 ©
Alanya Müteahhitler Briliği


Saray Mh. Hacikadirler Sk. 
Tapu-Kadostro yanı
07400 - Alanya / Antalya


Tel.: +90 242 522 09 00
Fax: +90 242 522 09 01
E-mail: bilgi@mutbir.com