DUYURULAR - ETKİNLİKLERİletişim Formu
Web İletişim Formu  
Formu doldurduktan sonra ilgili birimimiz en yakın zamanda iletinizi cevaplayacaktır. ..

 
Firma:

E-mail:

Mesaj:

             
 
 
DUYURULAR - ETKİNLİKLER
Ara  

                

  MÜTBIR’den tebrik ziyareti

 TÜM Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskanvekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir ile yönetim kurulu üyeleri, dün AK Parti Ilçe Teskilati’ni ziyaret etti.


Saat 11.00’de gerçeklesen ziyarette karsilikli fikir alisverisinde bulunan MÜTBIR ile AK Parti yöneticileri, sektörün sorunlarini da tartisti. Ziyaret hakkinda bir açiklama yapan Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskanvekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, bugüne dek kendilerine her konuda yardimci olan AK Parti Ilçe Baskani Hüseyin Güney ve ekibine tesekkür etti.


‘AKP HER ZAMAN YANIMIZDA’


Alanya’nin lokomotif sektörünün insaat ve müteahhitlik oldugunu söyleyen Çakir, “Bugün buraya hem Sayin Güney’in yeniden göreve seçilmesi nedeniyle tebrik etmek, hem de MÜTBIR olarak talep ve sorunlarimizi iletmek için geldik. Bizi kabul ettikleri için Sayin Güney nezdinde tüm AK Partililere tesekkür ederim. Geçmiste ve yakin zamanda birçok sorunumuzun çözülmesinde bize yardimci oldular. Bizden katkilarini esirgemeyen tüm milletvekili ve bakanlarimiza da tesekkür ediyoruz” dedi.

‘MÜTBIR’IN MISYONU ÖNEMLI’

AK Parti Ilçe Baskani Hüseyin Güney de yaptigi açiklamada, önümüzdeki günlerde çikacaklari Ankara temaslari çerçevesinde, aralarinda Alanya’daki müteahhitlerin sorunlarini da içeren bir dizi görüsmeler yapacaklarini hatirlatarak, “MÜTBIR bizim yabancisi oldugumuz bir sivil toplum kurulusu degil. Sürekli birlikteyiz, her türlü sikintilarinda yanlarindayiz. Özellikle yabanciya mülk satisi konusunda yasanan sorunlarin çözümünde biz de elimizden gelen destegi verdik” diye konustu. MÜTBIR yönetimi AK Parti ziyaretinin ardindan 12 Subat’ta kongresini yapan MHP’yi de ziyaret ederek Ilçe Baskani Cafer Uyar ve ekibine yeni dönemlerinde basarilar dilediler.

 


 

     
 Kategori : Basin  -  02.03.2012

Devamını oku

  ÇAKIR, “MÜTEAHHITLIK YETKI SICIL NUMARASI” KONUSUNDA MÜTEAHHITLERI UYARDI

Tüm insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) baskani Alaattin Çakir, müteahhitleri “Yapi Müteahhidi Yetki Belgesi Numarasi” için Aralik ayi sonuna kadar basvuru yapmalari konusunda uyardi ve Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügünde basvurularin alinmaya basladigi bilgisini verdi. 

Yapi Müteahhidi Yetki Belgesi Numarasi sistemi ile sektör içerisindeki çürük elmalarin ayrilacagini belirten Çakir, TIMFED olarak, uzun süredir ilgili bakanlik ile yaptiklari görüsmelerin Bakanlikça degerlendirilerek, neticeye varildigini ve yetki belgesi uygulamasi ile sektörün itibar kazanacagi vurgusunu yaparak,  01 Ocak 2012 tarihinden itibaren sistemin uygulamaya geçecegini ve bu uygulama ile birlikte kaliteli müteahhitlerin sektörde kalacagini söyledi. 

Müteahhitlere verilecek olan sicil numarasi ile insaat kalitesi, denetim sistemi ve müteahhitlik kalitesinin artacagi ve sektörün nitelik kazanacagi vurgusunu yapan Çakir, “1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulamaya geçecek olan sistem ile her müteahhide bir sicil numarasi verilecek ve verilen o sicil numarasi ile; o müteahhidin Türkiye’nin neresinde is yaptigi ve ne insa ettigi bu merkezi sistemden takip edilecek. 

Müteahhidin faaliyetleri ve süreçleri, sicil numarasi üzerinden belediye imar müdürlükleri ve yapi ve denetim bürolari tarafindan Çevre ve Sehircilik Bakanligi müteahhitlik sicil birimine bildirilerek, yasaklama ve izin yetkisi ana merkezden kontrol edilerek verilecek. Kusurlu ya da eksik is yapan müteahhitlerin faaliyetleri sicili üzerinden dondurulabilecek ya da meslekten men edilebilecek. Sistemin uygulamaya baslamasiyla birlikte, sektör nitelik ve kalite kazanmis olacak.”dedi. 

Yapi müteahhidi yetki belge numarasi almak için müracaatlarin basladigi ve belge numarasi için gerekli evraklar hakkinda da bilgi veren Çakir, 

“Yapi müteahhitligi yapmak üzere yetki numarasi almak isteyen gerçek ve tüzel kisilerin, Yapi Müteahhidi Yetki Belgesi Numarasi Basvuru Formlarini doldurarak, Aralik ayi sonuna kadar Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügüne müracaatlarini yapmalari gerekmektedir. Yapi müteahhidi yetki belge numarasi almak için gerekli evraklar; 

Geçici yetki numarasi için; dilekçe (ada, pafta, parsel numarasi ve yapilan isin metrekaresi yazilacak), basvuru formu, onayli mimari proje kapaginin fotokopisi ve egitim durum belgesi, 

Gerçek kisi yetki belge numarasi için; dilekçe, basvuru formu, oda kayit belgesi (ayni yila ait asli yada müdürlükçe asli gibidir onayli), egitim durum belgesi fotokopisi ve imza sirküsü (asli ya da ilgili müdürlükçe asli gibidir onayli) 

Tüzel yetki belgesi numarasi için; dilekçe (Vergi numarasi, yambis yetkilisi ve faaliyet alani yazilmis sekilde), basvuru formu, oda kayit belgesi (ayni yila ait asli yada müdürlükçe asli gibidir onayli), ticaret sicil gazetesi (asli ya da müdürlükçe asli gibidir onayli) ve imza sirküsüdür (asli ya da ilgili müdürlükçe asli gibidir onayli).”dedi.

Çakir, müteahhitlerin kayit altina alinmasi ve faaliyetlerinin takibi amaciyla çikan ve imar kanunu kapsaminda kusurlu islem yapan müteahhidin ülke çapindaki faaliyetleri durdurulabilecek olan bu sistemin 1 Ocak 2012 tarihinden uygulamaya geçecegini hatirlatarak; müteahhitleri, bir an önce müracaatlari yapmalari konusunda uyardi.
     
 Kategori : Basin  -  19.12.2011

Devamını oku

  HURDA DEMIRLER YENI INSAATLARDA KULLANILAMAZ!


TÜM Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, demir üretiminde kullanilan hammaddenin önemine dikkati çekerek, "Hurdadan elde edilen demirlerin laboratuvarlarda yapilan incelemelerinde, çekme, kopma-akma mukavemetlerinde standartlarin disinda farkliliklar oldugu kanitlanmistir" dedi.

TÜM Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, demir üretiminde kullanilan hammaddenin önemine dikkati çekerek, "Hurdadan elde edilen demirlerin laboratuvarlarda yapilan incelemelerinde, çekme, kopma-akma mukavemetlerinde standartlarin disinda farkliliklar oldugu kanitlanmistir" dedi.

Çakir, yaptigi açiklamada, müteahhitlik sektörünün, Türkiye'nin ilerlemesinde ve kalkinmasinda lokomotif sektör olmaya devam ettigini söyledi.

Türk müteahhitler olarak, modern çagin getirdigi teknolojileri kullanarak, toplumun kaliteli ve konforlu yasamasi için yasam alanlari insa ettiklerini anlatan Çakir, müteahhitlerin sorumluluklarinin farkinda ve bilincinde oldugunu vurguladi.

Türkiye'de sektördeki gelismeler ve iyilesmelere ragmen, Van depreminde yasananlarin, sektör mensuplarini derinden üzdügünü dile getiren Çakir, sunlari kaydetti: "Toplumumuzun bize yükledigi sorumluluk anlayisimiz geregi, isini ciddiyetle yapan ve her türlü denetime açik müteahhitlerle sadece ticari anlayisla sektöre bakan müteahhitlerin ayrimi iyi yapilmalidir. Kendi içimizde yapacagimiz denetimle sektör olarak idealimiz, güvenli ve saglikli yapilar sunmaktir. Kaliteli ve güvenli yapilarin ortaya çikmasi için yaptigimiz arastirmalarda, güvenli yapilarda temel iki unsurun demir ve beton oldugu görülmektedir. Buradan yola çikarak, ülkemizde yapilarda kullanilan demir ve beton unsurlarinin hangi sartlarda üretildigi ve kullanildigina dikkati çekmek istiyoruz."

HURDA DEMIRE DIKKAT

Demir üretimi ile ilgili birçok teknik arastirma ve inceleme yapildigini anlatan Çakir, yapilan bu incelemelerde, beton ve demirin birlikteliginden olusan tasiyici sistemin güvenilirligi ve kullanilan demirin kalitesinin büyük önem tasidiginin ortaya çiktigini bildirdi. Çakir, demirin demir cevheri ve hurdadan elde edilmesi arasinda farkliliklar olacagina da dikkati çekti. Nihai ürün olarak, demir üretiminde kullanilan hammaddenin önemini vurgulayan Çakir, söyle devam etti: "Hurdadan elde edilen demirlerin laboratuvarlarda yapilan incelemelerinde, çekme, kopma-akma mukavemetlerinde standartlarin disinda farkliliklar oldugu kanitlanmistir. Yapilan incelemeler neticesinde, hurda demirden üretilen demirlerin, kopma-akma mukavemetinin, Deprem Yönetmeligi'nde belirtilen 1,25 sinirinin altinda kaldigi ve afet bölgelerinde yapilacak yapilarda kullanilmasinin uygun ve mümkün olmadigi görülmektedir.

Demir cevherinden entegre tesislerde üretilen demir çubuklarin, hurda demirden üretilen demir çubuklara göre kopma-akma mukavemet degerinin yüzde 15 daha düsük oldugu görülmektedir. Yani kopma-akma mukavemet degerleri bakimindan yapilan deneylerde, hurda demirden üretilen demir çubuklarin, insaatlarda ve yapilarda betonarme içinde donati malzemesi olarak kullanilmasi uygun görülmemektedir.

Ayrica, insaat demir çubuklarinin satisinda, sertifikalandirilma asamasinda, demirlerin hammadde künyeleri sertifikalara yazilmamaktadir. Bu nedenlerle deprem bölgelerinde veya diger bölgelerimizde güvenli yapilarin temelini olusturan betonarme donati demirlerinin üretimlerinin ve satislarinin önemle denetlenmesi ve sertifikalandirilmasi, deprem yönetmeligi ve güvenli yapilar bakimindan en önemli is olacaktir. Ayrica, demir isçiligi ve yerinde uygulamanin önemi de unutulmamalidir. Zira bu yapilar, yeri geldiginde yüz yillarca içinde insan barindiracak ve dogal sartlara tabi olacaktir."

BETON ÜRETIMININ ÖNEMI

Çakir, güvenli yapilarda demir kadar beton üretim süreci, üretimi ve kullanilmasinin da önemle takip edilmesi gerektigini vurguladi. Beton üretimi için, çimento, su ve katki malzemelerinin kalitelerinin ayri ayri tespiti ve birbirlerine uyumunun laboratuvar ortaminda görülmesi gerektigine isaret eden Çakir, firmalarin, üretimin her asamasinda bagimsiz denetim kuruluslari tarafindan rutin olarak denetlenmesi gerektigini kaydetti. Üretilen betonun korunmasi, tasinmasi, üretim süresi ve yerine dökülmesi sirasindaki islemlerin betonun kalitesini direkt olarak etkiledigine deginen Çakir, "Yerlestirme ve mastarlama aninda beton dogal sartlarla yüzyüze kalacagindan, bu is de teknik olarak denetlenmeli ve standardinda yapilmalidir. En son Van depreminde de görüldügü üzere, yikilan yapilarda beton mukavemetlerinin de yetersiz oldugu ortaya çikmistir" dedi. Her deprem veya benzeri olay sonrasinda müteahhitlerin suçlandigina da dikkati çeken Çakir, kamuoyunun bu algisinin, vicdan ve sorumluluk sahibi tüm müteahhitleri derinden üzdügünü sözlerine ekledi.


 

     
 Kategori : Basin  -  08.12.2011

Devamını oku

  BAYRAMLAR, BARIS GÜNLERIMIZDIR

Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, kurban bayrami münasebetiyle yayinlamis oldugu mesajinda son günlerde ülkemizde ve dünyada yasanan olaylar nedeni ile insanlik yasaminin en önemli unsuru olan barisin önemini vurguladi ve tüm Islam ve insanlik aleminin bayramini kutladi.

Toplumsal kaynasma günü olan bayramlarin, sosyal ve kültürel hayatimizda önemli bir yeri oldugunu vurgulayan Çakir, bayramlarin; toplumsal huzurun saglanmasi için; birlik, beraberlik ve hosgörü gibi duygularin vazgeçilmez unsurlar oldugunu ve bu duygularinda bayramlar gibi manevi günlerde daha yogun yasandigini söyledi.  

Ekonomik ve sosyal adaletin saglanmasina da vurgu yaparak, insanlar arasinda dayanismanin en güzel örneklerinden biri olan mübarek Kurban Bayraminin, geleneklerine göre yasatilarak, gelecek nesillere aktarilmasi temennisinde bulunan Çakir;

“Sosyal yaralarin sarilmasina önemli katki saglayan bu özel günlerimizde; ihtiyaç sahiplerinin gözetilmesine, yardimlasma ve dayanisma aliskanliklarinin yayginlasmasina, zengin ve fakirlerin birbirleri ile kaynasmasina, darginlarin barismasina ve merhamet duygularinin kuvvetlenmesine vesile olmaktadir. 

Hepimizin ailemiz, akrabalarimiz ve dostlarimiz ile birlikte geçirmeyi temenni ettigi, mübarek Kurban Bayraminin, tüm dünyada baris ve huzur içerisinde geçmesini ve Kurban bayrami ile birlikte hac vazifelerini yerine getiren degerli hacilarimizin hac ibadetlerinin Allah nezdinde kabul olmasini temenni ediyorum.”dedi.

 
     
 Kategori : Basin  -  05.11.2011

Devamını oku

  BAKANA MÜTEKABILIYET TESEKKÜRÜ

Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, Ankara’da Çevre ve Sehircilik Bakani Erdogan Bayraktar’in baskanlik yaptigi yapi denetim sitemi ve teknik müsavirlik sisteminin gündeme alindigi toplantiya katildi.  

Bayraktar’in baskanlik ettigi, müteahhitlik sektörünü temsil eden tüm sivil toplum örgütleri temsilcileri ve kamu yöneticileri ile birlikte sektöre destek saglayan teknik ve müsavirlik birlikleri temsilcilerinin katildigi toplanti ile ilgili bilgi veren Çakir, marka sehirler yaratilmasi, yapi denetiminin ve farkli sorumluluk anlayisi ile teknik müsavirlik hizmetlerinin yogunlastirilmasi, imar kanunu ve yerel yönetimlerin bu gündem maddelerine bakis açilari ve yetkilerinin degerlendirildigi söyledi.  

TIMFED Genel Baskani Tahir Tellioglu ile TIMFED Genel Baskan Vekili ve MÜTBIR. Baskani Alaattin Çakir, Türkiye’de sektör adina önemli sayilan bütün sektör temsilcilerinin katildigi toplantida ayri ayri söz alarak, sektörün bölgesel ve genel sorunlarini anlatildi, sektörün talepleri degerlendirildi.  

Ankara’da yapilan toplantida söz alan Çakir, öncelikle Çevre ve Sehircilik Bakanligina, yasa tasarisini tamamladigi mütekabiliyet (karsiliklilik) yasasi ile ilgili çalismalarindan ve ilgilerinden dolayi Alanyali müteahhitler adina tesekkürlerini iletti. Sektörün bu yasanin ivedi olarak çikarilmasina ihtiyaç duydugunu belirten Çakir, “Son zamanlarda bakanligin sektör talepleri ve sorunlari üzerinde çok hassas oldugunu görüyoruz. Sektörün son yillardaki büyüme oranina bakildiginda, sektör ilk kez hak ettigi ilgiyi görmüstür.”dedi.  

Çakir, sektörün ve sektör aktörlerinin yasal çerçevede yeniden tanimlanmasi ve denetim mekanizmalarinin güncellenmesi ile ilgili açiklamasinda, yapi denetim bürolarinin sorumluluklarinin genisletilmesi, denetimin tekelden yürütülmesi, yerel yönetimlerin denetime müdahalelerinin ortadan kaldirilarak, denetim kuruluslarinin bagimsiz olarak islerini yapmasi ve sorumluluk alanlarina giren konularda hesaplarini verebilmeleri önemli oldugunu vurguladi.  

Sektörün son yillardaki büyümesi ile birlikte sermayesi olan herkesin müteahhitlik sektörüne girebilmesinin çerçevesinin çizilerek, sektöre direkt girmeleri engellenmelidir diyen Çakir, “Böylece; isinin ehli ve itibar sahibi, sektöre emek vermis yatirimci üyelerimiz ve üretilen bu mekanlarda yasayan vatandaslarimizda korunmus olacaktir.”dedi.  

Toplantida diger bir gündem maddesi olan marka sehirler yaratilmasi ile ilgili gündeme de deginen ve her sehrin bir adinin oldugunu, ancak; her adin bir marka olmadigini belirterek, sehir adinin markalasmasini ortaya çikaran ve perçinleyen birçok unsur bulundugunu belirten Çakir, 

“Öncelikle, medeni sartlarda yasam standardinin benimsenmesi ile baslayan markalasma egilimi, yerel yönetimlerin kararlari ve yönetimi ile geliserek, markalasmak için uygun zemin olusturmaktadir. Markalasmanin cografi, kentsel, toplumsal, kültürel ve yönetimsel birçok unsurlarinin bulunmaktadir. Marka sehir yaratmak, bu markayi topluma kabul ettirmek ve yillarca ayni standartlari koruyarak tasimak önemlidir.”dedi.  

Bazi sehirlerin tarihten gelen tarihsel ve kültürel miraslar tasidigini belirten Çakir, bu sehirlerde “sehir” isminin zaten dogal bir marka oldugunu, söz konusu sehirlerin belirtilen diger önemli unsurlarin yerine getirilerek, marka sehirler yaratilabilecegini söyledi.  

Son günlerdeki “Alanya ismi bir marka midir, degil midir?” tartismasina da deginen Çakir, bu konudaki açiklamasinda, Alanya’nin tarihsel ve kültürel geçmisi ile bir marka oldugunu, ancak; bu markanin kentsel ve sosyal unsurlar ile yeterince desteklenmedigini vurgulayarak, bu tartismalarin da bu eksikligi ortaya koydugunu, Alanya’da yasayan herkesin Alanya’nin marka olmasi noktasinda katki saglayabilecegini söyledi.
     
 Kategori : Basin  -  30.09.2011

Devamını oku

 

                      |  Duyurular  |  Basın Haberleri  |  Etkinlikler  |   

 

 


Tüm hakları saklıdır 2008 ©
Alanya Müteahhitler Briliği


Saray Mh. Hacikadirler Sk. 
Tapu-Kadostro yanı
07400 - Alanya / Antalya


Tel.: +90 242 522 09 00
Fax: +90 242 522 09 01
E-mail: bilgi@mutbir.com