DUYURULAR - ETKİNLİKLERİletişim Formu
Web İletişim Formu  
Formu doldurduktan sonra ilgili birimimiz en yakın zamanda iletinizi cevaplayacaktır. ..

 
Firma:

E-mail:

Mesaj:

             
 
 
DUYURULAR - ETKİNLİKLER
Ara  

                

  YINE CHP ENGEL

CHP, 250 alt sektörün üretim yaptigi insaat sektörünün merakla bekledigi Mütekabiliyet Yasasi’na karsi çikti. CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Alanya'yi da yakindan ilgilendiren, yabancilara yilda 10 milyar dolarlik konut satisinin önünü açacak olan yasanin çikmasi halinde iptali için Anayasa Mahkemesi’ne basvuracaklarini söyledi.

 'BU DURUM ANAYASA'YA AYKIRIDIR'


KILIÇDAROGLU "Bu yasa, bize tapu vermeyen ülkelerin tapu almalarini saglayacaksa istemiyoruz. Yabancilarin Türkiye’den gayrimenkul edinmesinde karsilikliligin kaldirilmasi Anayasa'ya aykiridir. Bu durumda Anayasa Mahkemesi’ne basvuracagiz" diye konustu.


TIMFED Genel Baskan Vekili ve MÜTBIR Baskani Alaattin Çakir ise CHP'ye su çagrida bulundu: 


'KILIÇDAROGLU'NA YASAYI ANLATIRIZ'
DAHA önce de Anayasa Mahkemesi'ne basvurarak yabanciya mülk satisina iki kez engel olan CHP'ye çagrimiz var. CHP, yasal düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne sunmadan önce iyice incelemesi gerekiyor. TIMFED olarak CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu'na yasal düzenlemenin neleri içerdigini, Türkiye'ye hangi menfaatleri saglayacagini anlatmaya haziriz.


CUMHURIYET Halk Partisi Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, insaat ve emlak sektörünü yakindan ilgilendiren yabanciya konut satisinin önünü açacak mütekabiliyet (Karsiliklilik) sartinin kaldirilmasina iliskin yasal düzenlemeye itiraz ederek, Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini açikladi. 


CHP, 250 alt sektörün üretim yaptigi insaat sektörünün merakla bekledigi Mütekabiliyet Yasasi’na karsi çikti. Kiliçdaroglu, yabancilara yilda 10 milyar dolarlik konut satisinin önünü açacak olan yasanin çikmasi halinde iptali için Anayasa Mahkemesi’ne basvuracaklarini söyledi. Kiliçdaroglu "Bu yasa, bize tapu vermeyen ülkelerin tapu almalarini saglayacaksa istemiyoruz. Yabancilarin Türkiye’den gayrimenkul edinmesinde karsilikliligin kaldirilmasi Anayasa'ya aykiridir. Bu durumda Anayasa Mahkemesi’ne basvuracagiz" diye konustu. 


'YASAYI IYICE INCELESINLER'


AKP hükümetinin, sektör temsilcilerinin talepleri dogrultusunda yabanciya mülk satisi konusunda gerekli yasal düzenlemeleri yaptigini söyleyen Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) Baskani Alaattin Çakir, CHP'nin daha önce de Anayasa Mahkemesi'ne basvurarak yabanciya mülk satisina iki kez engel oldugunu hatirlatti. Sektörün yeni yasal düzenlemeyi dört gözle bekledigini dile getiren Çakir, "Muhalefetin yasal düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne sunmadan önce iyice incelemesi gerekiyor. Yasa, sektörün yabanciya mülk satisi talebini karsilayacak sekilde düzenlenmistir. 


TIMFED olarak muhalefet arzu ederse, CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu'na yasal düzenlemenin neleri içerdigini, Türkiye'ye hangi menfaatleri saglayacagini anlatabiliriz" dedi.


'INSAAT SEKTÖRÜ ÖLÜR'


Alanya Emlak Komisyonculari Dernegi (ALEKOD) Baskani Kerim Baliktay ise, sektörün Mütekabiliyet Yasasi'ni dört gözle bekledigini belirterek "Dünyada, her ülkeye karsiliklilik ilkesi aramadan gayrimenkul satisi yapan ülkeler var. Ispanya bunlardan bir tanesi. Bu ülkeler gayrimenkul turizminden ciddi paralar kazaniyor. Bu tür engellemeler nedeniyle Türkiye, gayrimenkul turizminden çok az pay aliyor. Bölgemize turist gelsin elbette ama bir turist 200-300 Euro ile geliyor Alanya'ya. Ama gayrimenkul turizmine gelen turist binlerce Euro ile geliyor. Gayrimenkul turizminde Türkiye'nin önünün açilmasi için bu yasanin kabul edilmesi sart. Yasa çikarilirken AKP, CHP ve MHP temsilcileri ortak bir paydada birlessin ki daha sonra kimse yasanin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitmesin. CHP, daha önce iki kez Anayasa Mahkemesi'ne basvurarak Yabanciya Mülk Satisi Yasasi'nin iptaline neden oldu. Yasayi yine iptal ettirirse bu kez sapa otururuz. Gerekirse 6 ay, 1 yil hükümet ve muhalefet bu yasayi tartissin ama yasa TBMM'den geçtikten sonra iptal edilmesin. Üçüncü kez iptalle karsilasirsak, Türkiye'de insaat sektörü ölür" dedi. 


YILLIK 10 MILYAR DOLARLIK SATIS 


Kiliçdaroglu’nun iptal edilmesi için dava açacaklarini söyledigi Mütekabiliyet Yasasi, uzun süredir Meclis gündeminde. Türk vatandaslarina konut aliminda tapu vermeyen Suudi Arabistan, Dubai, Iran, Umman ve Kazakistan gibi ülkelerin vatandaslarina, mütekabiliyet ilkesi nedeniyle Türkiye’de konut alimi durumunda tapu verilmiyor. Hükümet, Mütekabiliyet Yasasi’yla konut almak için kapida bekleyen yabancilarin önünü açmaya çalisiyor. Uzmanlar, yabancilara yilda 10 milyar dolarlik konut satisinin önünü açacagi belirtilen yasanin çikmasiyla binlerce yeni is olanagi yaratilacagini ve cari açik sikintisi bitecegini belirtiyorlar. 


     
 Kategori : Basin - 26.03.2012

Geri

 

                      |  Duyurular  |  Basın Haberleri  |  Etkinlikler  |   

 

 


Tüm hakları saklıdır 2008 ©
Alanya Müteahhitler Briliği


Saray Mh. Hacikadirler Sk. 
Tapu-Kadostro yanı
07400 - Alanya / Antalya


Tel.: +90 242 522 09 00
Fax: +90 242 522 09 01
E-mail: bilgi@mutbir.com