DUYURULAR - ETKİNLİKLERİletişim Formu
Web İletişim Formu  
Formu doldurduktan sonra ilgili birimimiz en yakın zamanda iletinizi cevaplayacaktır. ..

 
Firma:

E-mail:

Mesaj:

             
 
 
DUYURULAR - ETKİNLİKLER
Ara  

                

  MÜTEKABILIYET YASA TASARISI, TBMM GENEL KURULUNDAN GEÇTI

Insaat ve emlak sektörünün heyecanla bekledigi mütekabiliyet yasa tasarisi, TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Yabanciya mülk satisini düzenleyen tasari dün 34 “Ret” oyuna karsin, 230 “Kabul” oyuyla geçti. Arap ve Körfez ülkeleri ile Türki cumhuriyetlerin vatandaslari da dahil dünya ülkelerine mülk satisinin önünü açan yasanin çikisi, Alanya’da insaat ve emlak sektörü temsilcilerini sevince bogdu. 


UMUTLARIMIZ BOSA ÇIKMADI 


Alanya Müteahhitler Birligi Baskani Alaattin Çakir, “Sektörümüzün umutlari bosa çikmadi, hükümetimize tesekkür ederiz. Alanya’ya ve insaat sektörümüze hayirli olsun. Artik, yabanciya mülk satisinda karsiliklilik ilkesi aranmayacak. Artik, yasanin geçerli olacagi tarihi bekliyoruz.”dedi. 


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, yabancilara mülk satisini düzenleyen Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu’nda degisiklik yapilmasina iliskin kanun tasarisi kabul edildi. 


Kabul edilen maddelere göre; ülke menfaatlerinin gerektirdigi hallerde, Bakanlar Kurulu’nca belirlenen ülkelerin vatandasi olan yabanci uyruklu kisiler, Türkiye’de tasinmaz ve sinirli ayni haklarin toplam alani, ilçe yüzölçümünün yüzde 10’unu, ülke genelinde ise kisi basina 30 hektari geçemeyecek. Bakanlar Kurulu, 30 hektari iki katina çikarabilecek. Yabanci ülkelerdeki ticaret sirketleri, ancak özel kanun hükümleri çerçevesinde tasinmaz ve sinirli ayni hak elde edebilecek. Yabancilar ile yabanci ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarina göre kurulan ticari sirketler disindakiler, Türkiye’de tasinmaz edinemeyecek ve lehlerine sinirli ayni hak tesis edilemeyecek. 


Bakanlar Kurulu, yabancilar ile kendi ülkelerindeki kanunlara göre kurulan yabanci ticaret sirketlerinin tasinmaz ve ayni hak edinebilecekleri yerleri ülke, kisi, cografi bölge, süre, sayi, tür, nitelik, yüzölçüm ve miktar olarak belirleyebilecek, sinirlandirabilecek, yasaklayabilecek. Bakanlik, onaylanan projeyi tasinmazin bulundugu tapu müdürlügüne gönderecek ve projenin süresi içinde gerçeklesip gerçeklesmedigini takip edecek. 


Askeri yasak bölgeler, askeri güvenlik bölgeleri ile stratejik bölgelere ait harita ve koordinat degerleri, kanunun yürürlük tarihinden itibaren en geç bir yil içinde Milli Savunma Bakanligi’nca özel güvenlik bölgeleri ise Içisleri Bakanligi’nca ayni sürede Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügü’nün bagli oldugu bakanliga verilecek. Bakanlar Kurulu, ülke menfaatlerinin gerektirdigi hallerde, yabanci uyruklu kisiler ile kendi ülkelerinin kanunlarina göre kurulan ticaret sirketlerinin tasinmaz ve sinirli ayni hak edinimini, ülke, yer, zaman ve miktar bakimindan kismen veya tamamen durdurabilecek, sinirlandirabilecek ve yasaklayabilecek. Yabanci uyruklu gerçek kisiler, tüzel kisiler ve uluslar arasi kuruluslarin yüzde 50 veya daha fazla oranda hissesine sahip olduklari Türkiye’de kurulu sirketler, ana sözlesmelerinde belirtilen faaliyet konularini yürütmek üzere tasinmaz mülkiyeti veya sinirli ayni hak edinebilecek ve kullanabilecek.


Yabanci kisiler, yabanci ülkelerin kanunlarina göre kurulmus tüzel kisiler, yöneticilerin çogu yabanci olan Türkiye’de kurulu sirketler tasinmaz alabilecek. Yabanci sirketlerin askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgeleri kanunu hükümleri sakli kalmak kaydiyla askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde tasinmaz mülkiyeti edinimleri Genel Kurmay Baskanligi’nin ya da yetkilendirecegi komutanliklarin, özel güvenlik bölgelerindeki tasinmaz mülkiyeti edinimleri ise tasinmazin bulundugu yerdeki valiligin iznine tabi olacak. Bankalarin, kredi olarak sayilan islemler nedeni ile veya alacaklarini tahsili amaci ile iktisap ettikleri mülkiyet edinimlerinde, özel kanunlara göre belli sürede elden çikarma zorunlulugunun devam etmesi kaydiyla bu düzenleme kapsamindaki hükümler uygulanmayacak. Valilikler, tasinmazlarin kullanimini tapu kayitlarindan belirli araliklarla izleyecek. 


Tapu müdürlükleri, kisinin ölümünden sonra 2 yil içinde tapu siciline miras intikali gerçeklestirilmezse, mirasçilik belgesi düzenlemesi için yargiya basvuracak. Müdürlük, belgeye göre tapu sicil kayitlarini tescil ederek güncellestirecek.   


     
 Kategori : Basin - 04.05.2012

Geri

 

                      |  Duyurular  |  Basın Haberleri  |  Etkinlikler  |   

 

 


Tüm hakları saklıdır 2008 ©
Alanya Müteahhitler Briliği


Saray Mh. Hacikadirler Sk. 
Tapu-Kadostro yanı
07400 - Alanya / Antalya


Tel.: +90 242 522 09 00
Fax: +90 242 522 09 01
E-mail: bilgi@mutbir.com