DUYURULAR - ETKİNLİKLERİletişim Formu
Web İletişim Formu  
Formu doldurduktan sonra ilgili birimimiz en yakın zamanda iletinizi cevaplayacaktır. ..

 
Firma:

E-mail:

Mesaj:

             
 
 
DUYURULAR - ETKİNLİKLER
Ara  

                

  YASA ÖNEMLE INCELENMELI

Insaat Müteahhitleri Konfederasyonu (IMKON) Genel Sekreteri, Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili  ve  Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) baskani Alaattin Çakir, planli alanlar tip imar yönetmeliginde degisiklik yapilmasina dair yönetmelik, 08 Eylül 2013 tarihli 28759 sayili resmi gazetede yayimlanmis ve yürürlüge girmesi dolayisiyla yaptigi açiklamasinda, magduriyet ve zararlarin önlenmesi için önemle incelemeleri gerektigini söyledi.


Insaat Müteahhitleri Konfederasyonu (IMKON) Genel Sekreteri, Tüm Insaat Müteahhitleri Federasyonu (TIMFED) Genel Baskan Vekili  ve Alanya Müteahhitler Birligi (MÜTBIR) baskani Alaattin Çakir, planli alanlar tip imar yönetmeliginde degisiklik yapilmasina dair yönetmelik, 08 Eylül 2013 tarihli 28759 sayili resmi gazetede yayimlanmis ve yürürlüge girmesi dolayisiyla yaptigi açiklamasinda, magduriyet ve zararlarin önlenmesi için önemle incelemeleri gerektigini söyledi.

Çakir yaptigi açiklamasinda; “Imar yönetmeliginde degisiklik yapilmasina dair, Çevre ve Sehircilik Bakanliginin uzun süredir devam ettirdigi çalismalara, katkilarini aldigimiz Türkiye’de kurulu bulunan müteahhitlikbirlik ve dernekleri, Insaat Müteahhitleri Konfederasyonu (IMKON) vasitasiyla katki vermis olup, çalismalara katilmistir.

Yapilan degisiklikler, idarelerin uygulamasindan dogan sorun ve yetersizlikler ile birlikte ayrica sektörün talep ve görüsleri dogrultusunda yapilmistir. Yeni yönetmelik geregi, Türkiye’de imar mevzuatinda birçok aliskanliklar ortadan kaldirilirken, en önemli degisiklik ise yapilarda uygulanacak imar durumu kriterlerinin projelerde net ve ayrintili olarak yer alacak olmasidir.

Diger taraftan, plan ve projelerin tasdiki artik Çevre ve Sehircilik Bakanligi ve ilgili idareler tarafindan yapilacaktir. Ilgili idareler disinda, meslek odalari dahil, baska bir urum ve kurulusun vize ve onayina tabi tutulamaz. Tutulmasi istenemez. Vize veya onay yaptirilmamasi ve benzer nedenlerle müellifler ve bunlara ait kuruluslarin büro tescilleri iptal edilemez veya yenilenmesi hiçbir sekilde geciktirilemez. Müelliflerden, bu hükmü ortadan kaldiracak sekilde taahhütname talep edilemez. Bu yönde meclis karari alinamaz.

Yeni yönetmelik geregince; yapi ruhsatlari, imar planlari, projeler, iskan belgeleri ve diger sair uygulamalarda birçok önemli degisiklik yapilmis olup, 08 eylül 2013 tarihi itibariyle yürürlüge girmistir. Ilgili yerel yöneticilerin ve teknik adamlarin, müteahhitlerimizin, plan müelliflerinin yeni yayinlanan yönetmeligi, magduriyet ve zararlarin önlenmesi için önemle incelemeleri gerekmektedir.”dedi.

 

     
 Kategori : Basin - 13.09.2013

Geri

 

                      |  Duyurular  |  Basın Haberleri  |  Etkinlikler  |   

 

 


Tüm hakları saklıdır 2008 ©
Alanya Müteahhitler Briliği


Saray Mh. Hacikadirler Sk. 
Tapu-Kadostro yanı
07400 - Alanya / Antalya


Tel.: +90 242 522 09 00
Fax: +90 242 522 09 01
E-mail: bilgi@mutbir.com