Alanya Hakkında

Alanya

Alanya, Antalya iline bağlı ilçedir. Antalya’ya 135 km. uzaklıktadır.

Nüfusu 94.022’dir (2008). Antalya ilinin ikinci büyük kentidir.

Denizi, kumu, güneşi, kalesi, Dim Çayı, Selçuklu döneminden kalma tarihi tersanesi ile meşhurdur.

Doğanın güzellikleri yeryüzünde dağıtılırken, Alanya bundan fazlasıyla pay almıştır. Akdeniz’in en güzel kıyılarından biri Alanya’dadır.

Kilometrelerce uzanan sahil, genellikle kumdur. Kimi yerlerde öylesine ince bir kum vardır ki, vücuda yapışmaz…

Alanya’ya doğru rengi maviden turkuvaza dönüşen Akdeniz’den hemen sonra Batı Toroslar yükselir…

Çam ve sedir ormanlarıyla, zirvelerden kopup gelen akarsularıyla, vadileriyle bambaşka bir dünya yaratır Toroslar… Kentin içi portakallar çiçek açtığı zaman parfümle yıkanmış gibi olur; her mevsim rengarenk çiçekler yol kenarlarını süsler, insanın güzü ve gönlü dinlenir Alanya’da… Mağaralar ise hem kara hem denizdedir; büyüleyicidir, gizemlidir, şifalıdır… Ve güneş, hayattır… Alanya güneşin gülümsediği yerdir…

Önemli Destinasyonlar

Kleopatra Plajı, Plajlar, Alanya Teleferik, Tramvaylar, Alanya Kalesi, Dimçay, Şelaleler, Alanya Bahçeleri, Kızıl Kule, Askeri Müzeler, Mimari Yapılar, Konaklı Time Center, Alışveriş Merkezleri, Dim Mağarası, Damlataş Mağarası, Diğer Mağaralar ve Oyuklar.

Stratejik konumu bakımından Akdeniz’in kıyı kesimlerinde küçük bir yarımada şeklindedir. Kuzeyinde Toros Dağları uzanır. Alanya tarih boyunca, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorluklar için Akdeniz’de önemli bir kale vazifesi görmüştür.

Selçuklu zamanında, I. Alaeddin Keykubad yönetimi altındaki bölge, jeopolitik bir önem kazanmıştır. Şehrin bugünkü sembollerinden Kızıl Kule, tersane ve Alanya Kalesi bu dönemde yapılmıştır.

Bölgede Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Kışın ılık ve yazın sıcak geçer. Turizm açısından Türkiye’de yüzde dokuzluk bir paya sahipken Yabancıların Türkiye’de mülk alımında ise yüzde otuzluk bir paya sahiptir. Turizm, özellikle 1958’lerden sonra gelişmeye başlayarak, ilçedeki en etkin iş kolu haline gelmiş ve bu durum bölgede nüfus artışını meydana getirmiştir.

Sıcak iklimi sayesinde birçok sportif faaliyet ve kültürel etkinliğe elverişlidir.